Sosyal Medya

Facebook kullanım şartlarını değiştirdi

19 Nisan 2017
Facebook kullanım şartlarını değiştirdi

Facebook, insanların gözetlenmesine ve takibine yönelik veri paylaşımı yapmayacağını resmen duyurdu.

Sosyal medya devi, resmi sayfasından bir mesaj yayımlayarak değişikliğin detaylarını açıkladı. Değişikliğin içindeki en dikkat çekici şey ise Facebook, verilerinin gözetleme amaçlı değerlendirilmesiyle alakalı.
Açıklamada, “İnsanların seslerini duyururken kendilerini güvende hissetmesini sağlayacak bir ortam” amaçlandığı belirtilirken geliştiricilerin gözetleme amacıyla kullanmak için şirketten veri elde edemeyeceği kaydedildi.

Facebook, veri erişimiyle ilgili üçüncü parti geliştiricilere karşı hâlihazırda engelleyici önlemler aldığını belirtmekle kalmadı, son dönemde istihbarat örgütleri ve güvenlik güçlerinin sosyal medya platformlarını takip amacıyla kullandığı söylentilerine karşı duruşunu da üstü kapalı biçimde göstermiş oldu.

Şirket, daha önce de Yahoo ve Google ile birlikte 2015 yılında ABD Başkanı Barack Obama’nın katılımıyla düzenlenen Siber Güvenlik Zirvesi’ni boykot ederek katılmama kararı almıştı. Son olarak kar amacı gütmeyen ve ACLU olarak bilinen Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği, Ekim ayında yargı ve güvenlik güçlerinin Geofeedia aracılığıyla Facebook, Twitter ve Instagram’dan veri çektiğini ve bunları gözetleme amacıyla kullandığını açıklamıştı.