Sosyal Medya

Twitter, sosyal televizyona dönüşüyor!

29 Nisan 2017
Twitter, sosyal televizyona dönüşüyor!

Sanal dünyada son zamanlarda popüleritesi hızla artan canlı videolar, başta Facebook, YouTube ve Twitter gibi sosyal ağ devlerini bu alana daha fazla önem vermeye yöneltti.

Twitter, bu yarışta geri kalmamak için olayı bir adım daha ileri götürerek adeta bir televizyon gibi 7 gün 24 saat canlı yayınları mümkün hale getirmeye hazırlanıyor.

Twitter COO ve CFO’su Anthony Noto, yaptığı açıklamada, “Twitter’da 24/7 (video) içeriğe mutlaka yer vereceğiz. Hedefimiz güvenilir bir yer olmak; bu yüzden ne olup bittiğini görmek istediğinizde aklınıza Twitter’a girmek gelecek” dedi.

Yazılı olarak insanların birbiriyle iletişim kurma ve dünyayla ilgili bilgiler edinme konusunda Twitter’ın öncelikli tercih edilen bir platform olduğunu belirten Noto, artık canlı yayınlarda da daha fazla tercih edilen bir ağ haline gelmeyi hedeflediklerin ifade etti. Noto, bu yeni özellikle birlikte başlatılan canlı yayınların gün boyunca kesintisiz olarak yapılabileceğine dikkat çekti.

Kullanıcıların gün içerisinde belirli bilgiler edinebilmek adına canlı yayına uğrayıp daha sonrasında çıkması mümkün olacak. Twitter’ın bu hamlesi ilginç olsa da çok büyük bir sürpriz değil çünkü firma, geçen sene Eylül ayında NFL oyunlarını canlı yayınlamaya başlamış ve 3,5 milyon eşsiz izleyiciye ulaşmıştı. Ancak Twitter, 2017-2018 sezonunda maçları canlı yayınlama hakkını Amazon’a kaptırdı. Saatler boyu süren yayınlar içerik üreticiler için de fazladan gelir anlamına geliyor. 15-30 saniyelik geçilemeyen reklamların önemli bir gelir kapısı olacağı ifade ediliyor. Basitçe sosyal bir televizyona dönüşmeye niyetlenen Twitter’ın 24/7 video yayınının ne zaman başlayacağı henüz bilinmiyor.